Doğanın Lezzetlerini Sofranıza Taşıyoruz
350 ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo

Balın Cilde Faydaları

Balın Cilde Faydaları

Meşe Balı, cilt ve saç için mükemmel bir güzellik kaynağıdır. Arıların nektarı olan balın kozmetik özellikleri sayesinde cildinizi doğal yöntemlerle nemlendirebilirsiniz. 

Bal içerisinde bulunan protein ve mineraller, cilt için mükemmel bir nemlendirici, yumuşatıcı ve onarıcı etkiye sahiptir. Ayrıca polifenoller ve flavonoidler de antioksidan bir etki verir. Bal aynı zamanda antibakteriyel, antifungal, antienflamatuar özelliklere sahiptir ve cildi atmosferik değişimlerin etkisiden korur.  

Cilt bakımı ve güzelliği için bal cildinizde yumuşatıcı, koruyucu, besleyici ve antienflamatuar etkiler göstermesinden dolayı yararlıdır. Gelin, bu harika besinin cildimize olumlu etkilerini daha ayrıntılı olarak görelim. 

Cilde Etkisi

Yaşınız kaç olursa olsun genç ve taze bir cilde sahip olmak istiyorsanız balı kullanabilirsiniz. Cildin kurumasını önleyerek, ihtiyacı olan nem miktarını sağlar . Su moleküllerini çekmesi ve tutma özelliği yani higroskopik özelliklerinin değeri yüksektir. Bal suyun buharlaşmasını önleyerek suyu emebilir ve tutabilir. Bu nedenle, bal özellikle kuru cilde sahip olanlar için oldukça etkili bir nemlendiricidir. Aşırı kuruluğu azaltır ve cilde daha sağlıklı ve daha parlak bir görünüm verir. Ayrıca antioksidan maddeler açısından zengin olduğu için, serbest radikallerin etkisine ve cildin yaşlanma sürecine karşı koymak için mükemmel bir müttefik olduğunu kanıtlamıştır.

Yenileyici özellikleri sayesinde bal, ciltteki yaraların, ve yanıkların iyileşmesi üzerinde etkilidir. Bu bal anti-enflamatuar etkisi sayesinde böcek ısırıkları sonucu oluşan kızarıklıkları ve kaşıntılı cildi yatıştırmak için mükemmel bir yatıştırıcı etkiye sahiptir. 

Ayrıca iltihaplanma , dermatit ve akne vakalarında da yararlı olabilir. Yüz ve vücutta ölü hücreleri ortadan kaldırmak ve cildi daha parlak ve tonlu hale getirmek için de kullanılmaktadır. 

Bal Maskesi

Balın nemlendirici ve yaşlanma karşıtı özelliklerinden yararlanmak için , hafif bir masajla cildinize meşe balını her hangi bir şey ile karıştırmadan uygulayın. On beş dakika sonra ılık suyla durulayın. 

Saç Bakımı

Kuru ve yıpranmış saçların onarılmasına yardımcı olur. Saçların güzelliği için gerçek bir tedavi yöntemidir. Saç derisini sağlıklı tutmak ve daha güçlü ve parlak saçlara sahip olmak için düzenli olarak kullandığınız şampuana bir kaşık meşe balı ekleyebilirsiniz. 

Yıpranmış saçlar için haftada bir kez saçınıza maske hazırlayabilirsiniz. Bir çorba kaşığı bal ve üç çorba kaşığı hindistancevizi yağını birkaç dakika ısıtın, iyice karıştırın ve şampuanlamadan önce tüm saça uygulayın. Maskeyi en az on beş dakika bekletin. 

Kepek Problemine Karşı

Biraz su ile karıştırılmış meşe balı, kepek ile savaşmak için mükemmel bir yöntemdir. Etkilenen bölgelere her gün uygulanır, kafa derisinin kaşıntısını yatıştırır ve herhangi bir lezyonun iyileşmesine yardımcı olur. 

Sarı Saçlar için Meşe Balı

Bal, sarı saçları canlandırmak için de etkilidir. Bir çay kaşığı balı bir bardak papatya suyunda çözerek iyice karıştırın. Saçınızı şampuan ile yıkadıktan sonra bu karışımı saçlarınızı durulamak için solüsyon olarak kullanabilirsiniz.

05 Haziran 2020

ÖNERİLEN ÜRÜNLER


Whatsapp