Doğanın Lezzetlerini Sofranıza Taşıyoruz
650 ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo

S.S.SSIKÇA SORULAN SORULAR


Arı Meşe Ağacından Nasıl Bal Yapar?

Arılar meşe ağaçlarındaki meşe palamutlarında, meydana gelen tatlı salgıyı toplayarak meşe balını meydana getirirler.

Meşe Balı Hangi Bölgede Yetişir?

Meşe Balının üretiminde Freynetto Macar meşesi doğrudan etkilidir. Ülkemizde Macar meşesi Kırklareli ili Istranca ormanlarında ağırlıklıdır. Meşe balı üretiminin yüzde doksan beşlik kısmı ıstranca ormanlarında olmaktadır 

Kırklareli Meşe Balı

Kırklareli meşe balı   Istranca ormanların 'da Kırklareli ekotipi arılar tarafından  bölgeye has freynetto Macar meşesi cinsi ağaçların salgılarının toplanmasıyla meşe balı haline gelmektedir oldukça faydalıdır.     

Meşe balı nedir?

Meşe balı 

Kırklareli ili Istranca Ormanlarında  Ballıca meşe olarak bilinen  freynetto Macar meşesinin tohumları yani pelitlerinden sızan salgıyı arıların toplayıp kovanlara getirip bal'a dönüştürmesidir. Meşe balı güçlü bir antioksidan deposudur, fenolik bileşenlerce de oldukça zengindir.

 

Ballarda “ham” kelimesi ne ifade ediyor?

Ham bal, arı kovanından sofralara doğrudan gelen, ısıtma gibi endüstriyel hiçbir işlemden geçmeyen tabiatta bulunabilecek en doğal baldır.

Meşe balını diğer ballardan ayıran özellik nedir?

Antimikrobiyal ve antioksidan özelliği çok yüksektir. Bilim insanları medikal yararlılığı bakımından kestane ve manuka balı ile başabaş olarak rapor etmektedir.

Meşe balı nerede üretilir? Her yerde bulabilir miyim?

Fakat bu türlerin arasında Q. frainetto Ten., salgı üretiminde en önemli türdür ve genellikle Türkiye'nin kuzeybatısında bulunmaktadır. Özellikle Türkiye'nin kuzeybatısındaki Kırklareli ili’nde,meşe balı yoğun olarak üretilmekte ve genellikle Q. frainetto Ten. türüne ait meşe ağaçları koyu kahverengi bir sekresyonla kaplanmaktadır.

Meşe balının tadı nasıldır?

Meşe Balı,genellikle, koyu pigmentlere sahip olduğu için çiçek balına göre daha aromatik bir tada sahiptir.Ayrıca çiçek balına göre şeker oranı daha düşüktür.

Meşe balı sofralık tüketime uygun mudur?

Meşe balını kahvaltı sofralarınızda güvenle tükebilirsiniz.

Siyah bal ve kara bal meşe balı mıdır?

Siyah bal, Kara Bal ve Meşe Palamudu aynı Bal olan Meşe Balının diğer isimleri olarak adlandırılır.

Meşe balı donar mı? Donarsa ne yapmalıyım?

Meşe balı ham olduğu için içeriğine karışan bitki polenlerinin durumuna göre donma gösterebilir. Donarsa ortalama 40-45 derece sıcaklıkta eski haline gelecektir.

Propolisin kimyasal özellikleri nelerdir?

Propolisin kimyasal özellikleri, arıların hangi bitkilerden toplandıklarına, bu bitkilerin coğrafi konumlarına ve mevsime göre değişiklik göstermektedir. Toprağın bileşimi, hava durumu ve her bitkinin biyolojik yapısı, reçinenin bileşenleri üzerinde etkili olacaktır.

Propolisin içeriğinde fenolik adı verilen bitki kökenli maddeler ve diğer birçok madde bulunmaktadır. Fenolikler, birkaç alt gruba sahip olan flavonoidleri içerir.

Fenolikler ve flavonoidler, antiviral, antibakteriyel, anestezik, antienflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahiptir (hücre metabolizmasını arttırma kabiliyetinden dolayı). Ayrıca, virüsün, bir enfeksiyonun ilk aşamalarında hücrelere nüfuz etme yeteneğini sınırlandırır, çoğalmasını önler.

Propolis için yaklaşık 20 milyon eşsiz olası kimyasal kombinasyon vardır. 

Propolis nasıl kullanılmalıdır?

Sağlıklı bir bağışıklık sistemini desteklemek için günde bir kez alınmalıdır.

Propolisin içeriği ve faydaları nelerdir?

Propolis, ağrı hissini azaltma, virüslerle mücadele etme ve hasarlı dokunun yenilenmesine yardımcı olma gibi birçok faydalı özelliğe sahiptir.

Saç ve cilt bakımında etkilidir

Görünüşüne organik bir yaklaşım getirmekten hoşlananlar için propolis, cildinizin ve saçınızın sağlığını ve güzelliğini iyileştirmenin bir yolu olarak binlerce yıldır bilinmektedir. İster deriye, saç derinize doğrudan uygulayarak, ister ağız yoluyla alarak, gerçek güzelliğinizin içten parlamasına yardımcı olabilirsiniz!

Araştırmalar,bu harika maddenin,kafa derisi sağlığını destekleyen, anti-enflamatuar özelliklere sahip olduğunu göstermektedir. Dahası, propolis ayrıca doğal saç büyümesini teşvik eden hücrelere de etki etmektedir.

Ağız sağlığı için faydalıdır 

Propolisin antifungal ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı, ağız hijyeni ürünlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Plakları, yaraları, uçukları ve dudakları, diş etlerini ve boğazı etkileyen diğer çeşitli ağız hastalıklarını azalttığı bilinmektedir. 

Doğal bir ilaçtır

Bu harika besinin faydalarından biri de doğal ilaç olarak kullanılmasıdır.Yaraların iyileşmesini,besin zehirlenmelerinden kemik hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların tedavisinde çok değerli olduğuna inanılmaktadır.

Antibakteriyel özelliğe sahiptir

Araştırmalar,arı propolisinin farmakolojik bir tarafı olduğunu ve bu yönde fayda sağladığını göstermektedir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Antioksidanlarla dolup taşan arı propolisi, bağışıklık sistemimize destek vermek için mükemmeldir. Antibakteriyel özelliği ile propolisin vücudunuzu hastalık ve hastalıklara karşı koruduğu düşünülmektedir. Ayrıca bağışıklık sistemini düzenlemeye, genel sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kanser hücrelerinin çoğalmasını önler

Propolis'in bazı kanserlerin tedavisinde de rol oynadığı öne sürülmüştür. Yapılan araştırmalara göre, kanserli hücrelerin çoğalmasını önler. Ayrıca propolisin kanser için tamamlayıcı bir terapi (tek tedavi değil) olabileceği de öne sürülmektedir. Propolis kullanmanın, meme kanseri hücrelerinde anti-tümör etkileri nedeniyle meme kanserinin tedavisinde yararlı bir tamamlayıcı tedavi olabileceğini bulunmuştur.

 

Propolisi hangi yiyecek ve içecekler ile kullanabiliriz?

Bal ve sıcak olmayan içecekler ile birlikte tüketilebilir.

Antibiyotik kullanırken propolis tüketebilir miyim?

Antibiyotik kullanırken propolis kullanılması önerilmemektedir.

Arı sütünün arılar için önemi nedir?

Arı sütü, kovanlardaki arı larvalarını beslemek ve kraliçe arıyı hayatı boyunca beslemek için bal arılarının ürettiği doğal bir maddedir.Larvaların çoğu, yaşamlarının ilk birkaç gününde, ancak kraliçe olarak seçilen dişi arılar tüm hayatları boyunca arı sütü ile beslenirler.Kraliçe arılarının işçi arılardan 8 kat daha uzun yaşamasının sebebi budur. Zengin besinsel çeşitliliği (protein, vitaminler, mineraller ve karbonhidratlar) kraliçe arının beş gün içinde ağırlığının 800 katına kadar büyümesine izin verir ve ömrü, hedeflerinden yaklaşık 60 kat daha uzundur.

Arı sütünün sağlığa faydaları nelerdir?

1- Bağışıklık sistemini arttırır ve alerjik reaksiyonları hafifletir

Arı sütü bağışıklık sistemini güçlendirmeye, mevsimsel  alerji semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur.

2- Alzheimer hastalığında yardımcı bir etkiye sahiptir

Sinir sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu için kısa süreli bellek gelişimini destekler. Alzheimer hastalığının öğrenme ve hafızadaki bozulmalarla ilişkili olarak mekansal öğrenme ve hafıza üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Beyin dokusu, serbest radikal saldırılarına karşı özellikle hassas olan birçok doymamış yağ asidi içerdiğinden, arı sütünde bulunan antioksidan maddeler, nörolojik hastalıkların önlenmesinde ve iyileştirilmesinde önemli rol oynayabilir.

3- Faydalı probiotikler içerir

Arı sütü, sindirim sistemi sağlığını destekleyen ve iyi bakteriler kaynağı olarak değerli bir etkiye sahiptir.

4- Menopoz ve menopoz sonrası belirtilerin daha kolay geçmesine yardımcı olur

Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak arı sütü kullanmak, menopoz semptomlarını azaltmaya yardımcı olduğunu göstermektedir.

5- Ciltteki kolajen seviyelerini geliştirir

Güneş ışınlarının cilde verdiği zararı önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olur.Derideki yaşlanma karşıtı etkileri azaltır. Kolajen üretimini arttırarak cildin yaşlanmaya karşı korunmasına yardımcı olur.

6- Kemik sağlığının korunmasında etkisi vardır

Düzenli olarak kullanılan arı sütünün kemik sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.Yapılan araştırmalar ,osteoporoz nedeniyle yaşanan kemik kaybını da azaltabileceğini gösteriyor.

7- Yaraların iyileşmesine yardımcı olur

Balın uzun zamandan beri yaraların iyileşmesinde etkili olduğu bilinmektedir.Yapılan çalışmalar, arı sütünün de yaraların iyileşmesinde önemli derecede faydalı olduğunu ortaya koymaktadır.

8- Diyabeti iyileştirmeye yardımcıdır

Hem kadınlarda hem de erkeklerde tip 2 diyabet belirtileri üzerinde yardımcı bir etkiye sahiptir.Doktor kontrolünde kullanılan harika iksirin tip 2 diyabet hastalarında insülin seviyelerinde bazı değişikliklere neden olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır.

9-  Radyoterapi ve kemoterapi etkilerini hafifletmeye yardımcıdır

Radyoterapi ve kemoterapi alan hastaların iyileşme sürecinde oldukça faydalı bir besindir.

Arı sütünün tadı nasıldır?

Kıvamı koyu sarı ve beyazdır. Tadı ekşidir ve kesin bir kokuya sahiptir.

Polen nedir? Nasıl toplanır?

Bal arıları tarafından toplanan polenlere arı poleni denir.Arı polenini oluşturan polenler, çiçekli bitkilerin anterlerinde oluşan minik, erkek üreme hücreleridir.Yeryüzündeki çoğu bitkinin polenleri, rüzgar, su, kuşlar, yarasalar, kelebekler, böcekler ve arılar tarafından taşınır.Arı polenlerinin özellikleri,,toplanan bitkilere bağlıdır. Arılar polenleri toplarlar  ve yavruları için yiyecek olarak kullanırlar çünkü protein (yaklaşık %25),vitamin,minerallerve diğer birçok besin bakımından oldukça zengindir.Yüksek besin değerlerine ihtiyacı olan organizmalar için mükemmel bir besin kaynağıdır.Arılardan sofranıza mucize besin arı polenini,insanlar uzun yıllardır beslenmelerinde kullanılmaktadır.

Arı sütü saklama koşulları nasıl olmalıdır? Kullanımı nasıl olmalıdır?

Tüm gönderilerimiz elbette güneş ışığına karşı korumalıdır, böylece değerli besinler kaybolmaz. Yetişkinler için  günlük en az 1 gram ve çocuklar için (5 yaş üstü), dozaj günde 0.5 gram tüketilmesi önerilir.

Propolis nedir?

Arıcılar arasında preboli ya da arı zamkı olarak da bilinen propolis, arıların kovan içinde yer alan peteklerin sterilizasyonunu sağlamak, dışarıdan gelen böcek, mantar, bakterilere karşı kovanı korumak, bal peteklerini onarmak ve güçlendirmek için kullandığı bir üründür. Arılar, propolisi üretmek için başta iğne yapraklı ağaçlar olmak üzere pek çok bitkinin gövde, yaprak, tomurcuk ve nektarlarından elde ettiği maddeleri, kendi salgılarıyla biyokimyasal değişime uğratırlar. Propolis, antibakteriyel özelliği sayesinde kovanın hijyenini sağlamak ve reçinemsi özelliğiyle de kovanın savunmasını güçlendirmek için de kullanılır. Çoğunlukla koyu kahverengi olan propolisin rengi, toplandığı bölgeye göre şeffaf, kırmızı, sarı ve yeşil renklerde olabilir. Zengin bir içerikten oluşan propolis, tarih boyunca insanlar tarafından ilaç olarak kullanılmıştır. Günümüzde ise kullanımının sağlığa olumlu etki yarattığına dair bazı bilimsel çalışmalar bulunur. Sıklıkla kullanılan kavak tipi propolisin içeriğinde 150'ye yakın biyoaktif bileşen olmak üzere yaklaşık 300 farklı bileşiğe rastlanmıştır. Arı poleninden farklı olarak B1, B2, C, E vitamini barındıran propolis ayrıca çinko, bakır, demir, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum gibi mineraller açısından da zengindir. İnsanlar tarafından kullanıldığında zararlı virüs ve bakterilerin yok edilmesine yardımcı olduğu bilinen propolis, yetişkinler ve çocuklar tarafından bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için kullanılabilen doğal bir üründür. Mantarlara karşı da etkili olduğu bilinen propolis, tüm bunların yanında antioksidan ihtiyacının karşılanması için de kullanılabilir. Ancak işlenmemiş propolis, sindirilmesi güç, bal mumu benzeri bir maddeyle karışık hâldedir. Doğada bulunan propolisin yaklaşık yarısını oluşturan bal mumu benzeri maddenin, reçine benzeri besleyici kısmından ayrıştırılması önemlidir. Propolisin doğru şekilde bal mumundan ayrıştırılması, ürünün sindirilebilirliği açısından son derece önemlidir. Bu işlem, propolisin bitki ve larva kalıntılarından da ayrışmasını sağlar. Bu yüzden doğadan kazınarak toplanan işlenmemiş ürünlerin tüketilmesi önerilmez.

Propolisli sabunun kullanım alanları nelerdir?
Arı Poleninin Faydaları Nelerdir?

Arı poleni, etkileyici bir beslenme profiline sahiptir. Proteinler, karbonhidratlar, lipitler, yağ asitleri, vitaminler, mineraller, enzimler ve antioksidanlar dahil olmak üzere 250’den fazla biyolojik olarak aktif madde içerir. Bununla birlikte, polenin besin içeriği bitki kaynağına ve toplanan mevsime bağlıdır.

Yapılan araştırmalara göre çam bitkilerinden toplanan arı poleninin yaklaşık %7 proteine  sahip olduğunu göstermiştir. İşte arı poleninin sağlığımız için en önemli faydaları .

Antioksidan kaynağı

Antioksidanlar, vücudun iltihaplanmasını engeller ve serbest radikallerin zarar görmesine karşı savaşmasına yardımcı olur. Arı poleni, glutation, quercetin, karotenoidler ve flavonoidler dahil, zengin bir antioksidan kaynağıdır.

Arı poleni sistemik enflamasyonu ve enfeksiyonları azaltmaya, tümörlerin gelişmesine, büyümesine ve yayılmasına karşı çalışabilir. Kanser, kalp hastalığı, yüksek tansiyon ve tip 2 diyabet tedavisi gören insanlar için terapötik olarak kullanılmıştır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Herkes havalara aldırış etmeden ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek pratik bir besin arıyor. Aradığınız arı poleni olabilir!

Soğuk algınlığı ve grip benzeri hastalıkların ve diğer viral enfeksiyonların semtomlarının önlenmesine veya azaltılmasına doğal yollardan yardımcı olur.

Arı poleni aynı zamanda  bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede yardımcı rol oynamaktadır.

Menopoz etkilerini azaltır

Kadınlar için menopoz, sıcak basmaları, baş ağrıları, gece terlemeleri, duygu durumunda ani değişiklikler, uykusuzluk ve kilo alımı gibi rahatsız edici semptomları olan uzun  bir süreçtir.

Araştırmalar arı poleninin belli menopoz semptomlarını, özellikle de sıcak basmaları, eklem ağrılarını, ruh halini ve enerji seviyelerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

 Kolesterol sorunları ile mücadele eder

Yüksek kolesterol, hem ülkemizde hem de dünya genelinde ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda bulunan kalp hastalıkları ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Kolesterolün kendisi kötü değildir, ancak vücutta aşırı bir dengesizlik elde ettiğinizde ve LDL kolesterolü okside olduğunda damarlarda plak oluşturabilir ve kalp sorunlarına yol açabilir.

Arı poleni, LDL seviyelerini azaltarak ,iyi kolesterol olarak bilinen HDL’yi arttırarak, kolesterol dengesini sağlamaya yardımcı olur.

Uzun yaşamanın sırrı

Arı poleni besinler açısından çok zengin olduğu için, vücudun sindirdiği besin maddelerinin emmesine ve kullanmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca arı poleni metabolizmayı da hızlandırır.

Yaraları İyileştirir

Arı poleninin antioksidan özelliği nedeniyle yara ve yanıklarda iltihaplanma ve oksidasyon ile mücadelede yardımcı olur ve iyileşme sürecini hızlandırır.

Arı poleni aynı zamanda bakteri ve enfeksiyonlarla da mücadele ettiği için yara ve yanıklarda olası enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur.

Mevsimsel alerjik reaksiyonları hafifletir

Arı poleni, saman nezlesi ve ya polen duyarlılığı gibi mevsimsel alerjilerin etkilerini hafifletmek için kullanılabilir. Ancak arı poleninin kendi başına bazen alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini unutmayın. Arılara veya diğer arı ürünlerine, alerjiniz varsa, arı poleni kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Arı ürünlerine alerjisi yoksa, arı polenini kullanarak polenlere ve arıların temas etmiş olabileceği bitki kaynaklı diğer alerjenlere karşı tolerans oluşturduğuna ve mevsimsel alerji reaksiyonlarını azalttığına inanılıyor.

Metabolizmayı hızlandırır

Arı poleni, vücudun metabolik fonksiyonunu hızlandırmaya ve vücudu hücresel düzeyde desteklemeye yardımcı olur.

Kalsiyum, fosfor, demir, C vitamin ve flavonoidler bakımından zengindir. Bunların tümü doğrudan metabolizmanın düzenleyicisi troid için faydalıdır ve dolayısıyla metabolizmayı hızlandırır.

Karaciğer fonksiyonlarını destekler, doğal detoks 

Karaciğer vücudun en büyük iç organıdır ve çok sayıda görevi vardır. Vücudu zararlı maddelerden arındırma ,alkol ve ilaçların zehirli etkisini yok etme, D vitamin depolama ve daha birçok görevi vardır.

Sağlıklı bir karaciğer olmadan sağlıklı bir birey olamayız. Arı poleni, karaciğerin doğal işlevini destekler ve toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olur.

Arı poleni, yüksek antioksidanları sayesinde karaciğerin zarar görmesine ve toksisite nedeniyle oluşan hasarı tersine çevirmeye yardımcı olabilir.

Kanserle mücadelede yardımcı olur

Arı poleni tümörlerde hücre ölümünü uyarabildiğinden, özellikle kolon ve prostat kanserinde ve lösemide kanserin ilerlemesini önleyebilir.

Arı poleni ayrıca meme kanseri gibi östrojenle ilişkili kanserlerle de savaşabilir. Bu konuda daha çok araştırmaların yapılmasına ihtiyaç olmasına rağmen arı poleni kanser hastalığında gelecek vaat eden bir besindir.

Stresle başa çıkmaya yardımcı olur

Kısa ya da uzun süre yaşanan streslerin çok sayıda sağlık sorununa neden olabileceğini biliyor musunuz?

Arı poleni, sinir sistemini desteklemeye ve beyne giden kan akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu da yaşamınızdaki stresle başa çıkmamıza yardımcı olabilir.

Yağ yakımını destekler

Arı poleni, vücudun depolanan yağları parçalama yeteneğini geliştirerek metabolizmayı iyileştirmeye ve vücuttaki yağları azaltmaya yardımcı olabilir.

Kemik sağlığını destekler

Arı poleni içerdiği zengin mineraller sayesinde kemiklerin güçlü olmasını sağlar ve yoğunluk kaybını azaltır.

Aknelerle savaşır, cildi temizler

Ham bal, sivilce için popüler bir tedavidir ve arı poleni ile birleşince daha güçlü bir tedaviye dönüşebilir. Tahriş olmuş, kızarmış veya başka türde çıkan sivilcelerde cildi yatıştırmaya yardımcı olur. Ayrıca cilt ve cilt tonunu canlandırır.

 

Polen alerjen bir ürün müdür?

Polen alerjen bir üründür. İlk defa kullanılacaksa çok küçük dozlarla denenmelidir.

Bahar alerjim var polen tükebilir miyim?

Arılara veya diğer arı ürünlerine,alerjiniz varsa, arı poleni kullanmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız. Arı poleni, saman nezlesi ve ya polen duyarlılığı gibi mevsimsel alerjilerin etkilerini hafifletmek için kullanılabilir.Ancak arı poleninin kendi başına bazen alerjik reaksiyonlara neden olabileceğini unutmayın.

Arı ürünlerine alerjisi yoksa,arı polenini kullanarak polenlere ve arıların temas etmiş olabileceği bitki kaynaklı diğer alerjenlere karşı tolerans oluşturduğuna ve mevsimsel alerji reaksiyonlarını azalttığına inanılıyor.

Polenin günlük tüketimi nasıl ve ne kadar olmalıdır?

Poleni günlük 1 tatlı kaşığı sade olarak, bal ile birlikte, yoğurt yada meyveler ile birlikte tüketebilirsiniz.

Perga nedir? Nasıl toplanır?

Bal arılarının; yavrularının bir an evvel gelişimini sağlamak, onları hastalıklara karşı korumak ve daha uzun ömürlü yaşamalarına katkı sağlamak amacıyla polen, bal, enzim ve faydalı bakteriler ile fermente bir ürün oluştururlar.

Perganın faydaları nelerdir?

Perga, içerdiği doğal yararlı bakteriler sayesinde kolon koruması sağlıyor. Doğal probiyotik özelliğe sahip olduğu için, sindirim bozukluklarında ve bağırsak florasının yenilenmesinde oldukça etkili. Sindirim sisteminin tamamında etkili olduğundan prostat hiperplazi şikayetlerinde de faydaları bilimsel çalışmalarla desteklenmiş. Hemoglobin ve kırmızı kan hücrelerinde artış sağladığı için anemi hastalarına da öneriliyor.

Hücre yenileyici özelliği yaşlanmayı geciktiren bir etki kazandırıyor ona. Kısırlık ve karaciğer problemlerinde de yine tercih edilen bir ürün.

Pergayı polenden ayıran özellik nedir?

Perga polene göre en az 5 kat daha güçlü bir besin kaynağıdır. Perga zengin mikroorganizma-enzim, vitamin-mineral ve olağanüstü protein içeriği ile bütün canlı organizmalar için güçlü bir besin desteğidir. İçerisinde bol miktarda protein, amino asit, mineral (demir, fosfor, potasyum, bakır, kalsiyum, çinko, magnezyum ve selenyum), karbonhidrat, yağ asidi, geniş spektrumlu vitamin (C, B1, B2, E,H,P), riboflavin, nikotinin asit, folik asit, pantotenik asit yer alıyor. 
Ayrıca doğal laktik asit bakterileri ve bifidobakteriler pergayı doğal bir probiyotik yapıyor.

Pergayı herkes tüketebilir mi?

Özellikle beslenme bozukluğu olan çocuklar ve sporcular olmak üzere herkes kullanabilir.

Kasnak karakovan ve ağaç meşe balı arasındaki fark nedir?

Kasnak karakovan meşe balı bizim arılarımıza koyduğumuz yuvarlak kasnaklara yaptıkları baldır, ağaç meşe balı ormanda tesadüfen bulduğumuz arılardan çıkan baldır.

Arı sütü gönderimini soğuk zincir ile mi yapıyorsunuz?

Arı sütü gönderimlerimiz yaz-kış soğuk zincir ile yapılmaktadır.

Perganın günlük tüketimi nasıl ve ne kadar olmalıdır?

Günde 5-6 adet doğrudan çiğnenerek tüketilebilirler. Süt veya yoğurt ile karıştırılarak tüketilmesi de elbette mümkün.  

Perganın kullanım alanları nelerdir?

Kolon korunması, sindirim bozuklukları, bağırsak florasının restore edilmesi, yetersiz bağışıklık, stres ve kronik yorgunluk, anemi, yüksek kolesterol, antibiyotiğe dirençli enfeksiyonlar, kısırlık, karaciğer problemleri, prostat hiperplazi.

Poleni ve pergayı uzun süre nasıl saklayabilirim?

Serin ve kuru ortamda (tercihen buzdolabında) muhafaza edilmesi önerilir. Doğrudan güneş ışığı almamalıdır. Özellikle cam kavanozda ve ağzı kapalı halde olması etkili kullanım süresini uzatacaktır.           

Arı sütü nedir nasıl oluşur?

Arı sütü, bir haftalık genç arıların yutak altı bezlerinden salgıladıkları bir enzimdir. Arılar arı sütünü sadece kraliçe arı ve yavru arıların beslenmesi için üretirler. Kraliçe arı yaşadığı süre boyunca arı sütüyle beslenir. Diğer arılar ise yavruyken ilk 3 gün arı sütüyle beslenir, ilk 3 günden sonra ise bal ve polenle beslenmeye başlarlar.

Naturel bakım kremi içeriğinde neler vardır?

Bal, propolis, bal mumu, aleovera jeli, hindistan cevizi yağı, zeytin yağı, aynısefa yağı, badem yağı ve avokado yağı.

Whatsapp Sipariş Hattı