Doğanın Lezzetlerini Sofranıza Taşıyoruz
650 ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo

Çocuk Sağlığında Arı Ürünlerinin Kullanımı

Çocuk Sağlığında Arı Ürünlerinin Kullanımı

Çocuk Sağlığında Arı Ürünlerinin Kullanımı

Bal, doğanın insanlığa en tatlı armağanıdır. Baştan çıkarıcı rengi ve tadı bir yana bal, Ayurveda ilaçlarının çoğunun temelini oluşturur ve öksürük, soğuk algınlığı, egzama ve yaraların tedavisinde evde yaygın olarak kullanılır.

Bal, antioksidanlar, flavonoidler, mineraller, vitaminler ve diğer gerekli besinler ile antiseptikler bakımından zengin bir besindir. Bal, hem hastalıklarda hem günlük olarak  rahatlıkla kullanabileceğiniz güçlü bir besin kaynağıdır.

Balın birçok faydasının yanında soğuk algınlığı, öksürük gibi hastalıklarda çocuklara bal verebileceğinizi biliyor musunuz? Soğuk kış günlerinde karşılaştığınız gribal hastalıklarda çocuğunuzun bağışıklık sistemini bal ile kuvvetlendirebilirsiniz.

Bal bize gerçekten yardımcı olabilecek şaşırtıcı tıbbi özelliklere sahip olsa da 1 yaşından küçük bebekler için uygun değildir.Bal tabii ki harika bir besindir ancak bebeğiniz doğar doğmaz buna hazır değildir.

Günümüzde bilinçli anne babalar artık çocukları için satın aldıkları her şey hakkında detaylı bilgi edinmek istiyorlar. O zaman gelin birlikte ham meşe balının çocuklar için önemi ile başlayalım. 

 

Ham meşe balı

 

Ham meşe balında : Balın ham olması,herhangi bir işleme tabi olmadığı, doğal özelliklerini ve içerisindeki vitamin, protein, aminoasitleri koruyor olduğunu ifade etmektedir..Meşe balı olması da arıların meşe palamutlarından aldıkları polenleri taşımaları sonucunda ürettiklerini ifade etmektedir..Tüm bu birleşimlerle harika bir besin olan ham meşe balı ortaya çıkıyor.

 

Ham meşe balı bir enerji deposudur

Bal çocuğunuz için doğal bir enerji kaynağıdır.Balın 100 ml ’si yaklaşık 320 kaloridir,bu da bir çay kaşığı balın güzel bir enerji patlaması yaratacağı anlamına gelmektedir.Günde 1 kaşık bal çocuğunuz için yeterli olacaktır.

Çocuklar için en iyi bal hangisidir?

Çocuklar için katkısız, vitaminlerle dopdolu tamamen doğal ham meşe balını kullanabilirsiniz.Diğer arı ürünlerine göre bal,tatlı olmasından dolayı çocuklar tarafından daha kolay tüketilebilen bir arı ürünüdür.Ham meşe balını kahvaltılarda,tüketebileceğiniz gibi, çocuğunuzun beslenme çantasında da yoğurt ve sütünü tatlandırarak kullanabilirsiniz.  

 

Arı Poleni

 

Arı poleni, çiçek poleni,nektar,enzimler, bal, bal mumu ve arı salgılarının bir karışımıdır.Bu iksirin faydaları sizi, bu küçük toz topaklarını denemeye teşvik edebilir. Aslında arı poleni kullanan birçok yetişkin anne ve babalar zaten var. Asıl merak edilen arı poleninin çocuklar için uygun olup olmamasıdır.Çocuklar ve anne babalara müthiş haber, EVET!

Arı Poleni 2 yaşından sonraki çocukların kullanımı için uygundur.Sadece arı polenine alerjisi olan çocukların tüketmemesi gerekebilir. 

 

Arı Poleni, güçlü bir bağışıklık sistemi için hayatidir

Arı poleninin yetişkinlere sağladığı faydalar gibi çocuklar için de etkisi büyüktür.Çocuklarda arı poleni sağlıklı bir bağışıklık sisteminin inşası için mucize bir besindir.

 “Rahat bırak çocuğu,istediği gibi yesin içsin ,bağışıklığı kuvvetlenir” sözüne yakın cümleleri mutlaka etraftan duymuşsunuzdur. Çocukların düşe kalka büyümelerine izin verirsek küçük yaşlarda karşılaştıkları bakterilere karşı bağışıklık kazanırlar.

Bir çocuk vücuduna arı poleni aldığında da aynı şey olur. Arı poleni, bağışıklık sisteminin havadaki mikroplara alışmasını sağlar.Genel olarak mikroplara ve bakterilere yapılan erken ve kısa tanıtımlar, çocuğun bağışıklık sisteminin daha önce polen ya da bakteri ile temas etmemiş bir çocuktan daha güçlü olmasını sağlar.

Her şey Çok Fazla Temiz

Günümüzde, alerjisi olan çocuk sayısının artmasının nedeni, ebeveynlerin çocuklarını pamuklara sarılmış halde tutmaları olduğu iddia ediliyor.Evet  dahası, ebeveynler her şeyi saf ve temiz tutuyor.

Bir çocuğun yaşadığı alanlarda aşırı temizlik nedeniyle, polen, toz ve tüy gibi doğal alerjenlerle temas etmesi engellenir. Bu alerjenlere erken temas olmadan, çocuklar günümüzde önceki neslin asla sahip olmadığı şeylere karşı akut hassasiyetleri olan yetişkinler olma yolunda büyüyorlar.

En azından çocuğunuzu hayata hazırlamak açısından, arı poleni kullanmanın çocuklar için güvenli olduğunu bilmek ve herhangi bir aile üyesi için koruyucu bir seçim olduğunu görmek  harika olacaktır. Arı poleni, çocukların ileriki yaşlarında hasta  olma risklerini azaltarak daha güçlü bağışıklık sistemi ile büyümelerine yardımcı olur.

Arı poleni çocuğun başarısının anahtarıdır

Arı polenindeki eşsiz mineral ve vitamin karışımı, çocuğunuzun okul döneminde zihinsel faaliyetlerini harekete geçirmeye ve derslerine odaklanmasına yardımcı olabilir. 

Çocuğunuza her gün arı poleni vermek, yalnızca bağışıklık sistemini güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir görevin üstesinden gelmesi için aynı zamanda ona zihinsel berraklık verir. Çocuğunuzun, yaratıcılık, kişisel gelişim, sporsal yetenekler veya sosyal etkileşimler gibi hayatındaki birçok aktivitede, bu eşsiz karışım ,başarılı olması için ihtiyaç duyacağı enerjiye  odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Arı Sütü

 

Okulların başlaması ve mevsimsel değişimler ile birlikte, hem okul hem de  okul dışı spor aktivitelerinin gerektirdiği ilave çabanın yanı sıra, çocuklarımızın vücut savunma mekanizmalarında ve enerji rezervlerinde düşüş yaşamaları normaldir.

Vücudunuzu canlandırmak ve günlük aktivitelerinizi normal, güçlü ve sağlıklı bir şekilde yapmak için şiddetle tavsiye edilen bazı gıda takviyeleri vardır. İşte onlardan biri arı sütüdür. Arı sütü, işçi arıların larvalarını yaşamlarının ilk 3 günü boyunca beslemek ve kraliçe arının tüm yaşamı boyunca beslenmesi için  hazırlandıkları bir sıvıdır. 

Kraliçe arılar ortalama 5 yıl yaşarken, işçi arılar sadece 45 gün yaşarlar. Kraliçe arının sırrı, tam da onun yiyeceği olan  arı sütüdür. Hayatının tüm arılardan uzun olmasının yanı sıra arı poleni ile beslenmesi hayatını daha verimli geçirmesini ve de diğer arılara göre daha büyük olmasını sağlar.

 

Çocuklar için arı sütünün yararları

Arı sütünün sinir sistemi üzerinde uyarıcı ve dengeleyici etkisi vardır.Arı sütü, büyüme çağındaki çocuklar ve ergenler için özellikle sınav dönemlerinde ve spor yarışmalarında okul etkinliklerinin gelişimi için gerekli olan ekstra enerjiyi sağlar.

Çocuklar için arı sütü, enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olan ve yorgun düşen vücudu  yeniden canlandıran, vücudun bakterilere karşı direncini arttıran bağışıklık sisteminin harika bir aktivatörüdür.

Antimikrobik özelliklere sahiptir. Bu nedenle hafif soğuk algınlığının önlenmesine yardımcı olur, yaşlı, çocuk ve hassas yapıda sağlığı olan grupların bağışıklık sistemini güçlendirir.

 

Propolis

 

Propolis sert ve bal mumu reçineli, yeşilimsi-sarıdan koyu kırmızıya değişen bir renkte, ekşi bir tada sahip bir maddedir. Bu reçineli madde,  Arıların kovanlarını yalıtmak için, tomurcuklar ve meşe ağaçlarının kabuklarından topladıkları ve daha sonra kendileri tarafından üretilen bal mumu, polen ve enzimlerin de eklenmesiyle işlenir.

Çocuklar, vücud yapılarını güçlendirmek ve olabilecek hastalıklara karşı mümkün olduğunca korumak ve de hastalalık sonrası vüdun direncini arttırmak için propolisi kullanabilirler.

 

Neden çocuklar propolis yemelidir?  

Propolisde bulunan tüm flavonoidler (bitki pigmentleri) antiseptik, antienflamatuar, iyileştirici, antiviral ve vücudun immünolojik kapasitesinin güçlendirilmesinde zengin bir uyarıcı olduğu ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği  için 3 yaş ve üstü çocuklar propolis yemelidir.

Propolis üst solunum yollarına iyi gelir

Propolis,  boğaz ağrısına, solunum yolu  hastalıklarına (farenjit, kulak iltihabı ve bademcik iltihabı) ve ağız boşluğu hastalıklarına (diş eti iltihabı, ağız iltihabı) karşı etkilidir. Ayrıca demir, kalsiyum, bakır, manganezyum ve B grubu vitaminleri ve yüksek miktarda mineral tuz içermektedir.

Tüm bu özelliklerin yanı sıra, propolisin idrar söktürücü olduğunu, C vitamininin asimilasyonunu desteklediğini ve ağız yoluyla alındığında, mide sularının salgılanmasını iyileştirdiğini de söyleyebiliriz.

Propolis doğal antibiyotiktir

Bakteriler üzerinde bakterisit etkisi  gösterir ve özellikle bağırsak florasına karşı klasik antibiyotiklerin yan etkileri olmadan, bağışıklık süreçlerini uyarır ve mikropların çoğalmasını önler. Propolis "doğal antibiyotik" olarak tanımlanır, ayrıca influenza ve parainfluenza virüsleri gibi birçok virüs semptomlarıyla etkin bir şekilde savaşır ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

Alerjik hastalıklara doğal yatkınlığı olan yetişkin ve çocuklara propolis verilmemesi tavsiye edilir .

Propolis bir merhem görevi görür

Propolis, çok uzun zamanlardan beri merhem şeklinde,  yaralardaki doku rejenerasyonunu uyaran olağanüstü yeteneği sayesinde, iyileştirici, antiseptik olarak kullanılmıştır. Ayrıca, kılcal duvarları güçlendiren flavonoidlerin etkisiyle, propolis kılcal geçirgenliği önleme eylemine de sahiptir.

Organik, saf propolisi nerden alabilirim?

Saf propolisi, Trakya Bölgesi Kırklareli Çağlayık Köyü Istranca Kuşağında bulunan arı çiftliğimizden sizlere ulaştırdığımız  balkanbalevi.com’dan alabilirsiniz.. Propolisli ticari ürünlerin,  yağlarını, tabletlerini, merhemlerini eczanelerde ve diğer mağazalarda  bulmak kolaydır. Ancak bu ürünlerde propolis yüzdesi değişebilir, bu yüzden propolisi kaynağından sofranıza getiren balkanbalevin’den almanızı tavisiye ederiz.Amacımız, hiçbir katkı maddesi olmayan, boya içermeyen ürünlerimiz ile çocuklarınızın maksimum fayda sağlamasıdır.

 

1 yaş altı Bebeklerde bal kullananılır mı ?

Madem arı ürünleri yani bal, arı sütü, propolis ve polen bu kadar faydalı ve harikalar o zaman neden 1 yaşın altındaki bebeklere bal ve bal ürünlerini vermememiz konusunda hep uyarılıyoruz? Bal, bir bebeğin henüz gelişimini tamamlamamış  sindirim sisteminde, çok nadir de olsa yerleşip, ölümcül bir hastalık olan bebek botulizmine yol açabilen bakterileri  içerebilir. Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde, gelişmiş sindirim sistemindeki mikroorganizmalar bu bakterilerin büyümesine izin vermez ve onları zararsız hale getirir. Çocuğunuz 1 yaşın altındaysa, onu bal ile beslemeyin.

 

Artık biliyorsunuz

 

Artık, arı ürünlerinin faydalarını siz de biliyorsunuz ve “arı ürünleri çocuklar için güvenli midir?” sorusuna kolaylıkla cevap verebilirsiniz. Çocuklarınızın hem fiziksel hem de zihinsel olarak güçlerini ve  başarı seviyelerini arttırmak, geleceklerini güçlendirmek için ham meşe balı, arı poleni, meşe propolisi ve arı sütü takviyelerinden birini balkanbalevi.com ‘dan seçin!

06 Nisan 2020

ÖNERİLEN ÜRÜNLER


25% İndirim

Çiçek Balı (Ham Bal) 330 gr Sepete Ekle
Çiçek Balı (Ham Bal) 330 gr

 

100,00

75,00

6% İndirim

Çam Balı (Ham Bal) 330 gr Sepete Ekle
Çam Balı (Ham Bal) 330 gr

155,00

145,00

9% İndirim

Meşe Balı (Ham Bal) 465 gr Sepete Ekle
Meşe Balı (Ham Bal) 465 gr

330,00

300,00

Whatsapp Sipariş Hattı