Doğanın Lezzetlerini Sofranıza Taşıyoruz

BLOGYaşlanma Karşıtı Siyah Bal

Yaşlanma Karşıtı Siyah Bal

Hayatta yol aldıkça bizimle birlikte cildimiz de değişime uğrar.  Çizgiler belirginleşir, yaşa bağlı  lekeler ortaya çıkmaya başlar. Cildimiz her yeni yaşımızda değişir ve modern dünyamızda bu ciltteki yaşlanma belirtilerinin tedavisi için birçok alternatif kozmetik ürünler ve estetik çözümler  üretilmektedir. Ancak cildinizin daha uzun süre, genç ve sağlıklı görünmesini sağlamanın bazı yolları var. İşte yüksek yoğunluklu cilt bakımı rutinleri olmadan, yaşlanma karşıtı, tamamen doğal siyah bal ile yıllara meydan okuyabilirsiniz.


Yaşlanma Karşıtı Siyah Bal Mucizesi

Bal, MÖ 5500 yılına kadar uzanan en eski tatlandırıcılardan biridir. Ancak aynı zamanda yaşlanma karşıtı olan harika ve doğal bir cilt bakım ürünüdür. Efsanevi güzelliğe sahip Kleopatra 'nın, cildinin genç görünmesinin sırrı  doğal  bal kullanmasıdır.

Balın içeriğinde çok farklı bileşik bulunmaktadır. Bal, 17 farklı karbonhidrat, 12 farklı vitamin, 18 farklı amino asit, antibakteriyel ajanlar olarak işlev görebilen birden fazla antioksidan ve flavonoid içermektedir. Siyah bal, açık renkli ballara  göre bu bileşenleri içeriğinde daha yoğun olarak barındırır. Bu yüzden, cildinize siyah bal kullanarak çok daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

Siyah Balın Antioksidan Özelliği

Antioksidanlar, hücrelerimize ve DNA'mıza zarar verebilecek serbest radikalleri temizlemeye yardımcı olur. Serbest radikaller, nefes alma ve sindirim gibi normal vücut fonksiyonlarının bir sonucu olarak vücut tarafından üretilir. Ancak aynı zamanda işlenmiş veya aşırı yağlı yiyeceklerin tüketimi ve  çevresel faktörlerin etkisiyle vücuda girerler. Serbest radikaller cilt hücrelerinde hasara neden olur, yaşlanma etkilerini tetikler ve cildin mat bir görünüme sahip olmasına yol açabilir. Düzeli olarak yüksek antioksidan içeren siyah bal tüketilmesi ya da cilde uygulanması bu cilt sorunlarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Siyah Bal Cildi Nemlendirir

Siyah Bal doğal bir nemlendiricidir, yani cldin nemi emmesine ve ciltte hapsetmesine yardımcı olur. Yaşlanmaya bağlı kırışık oluşumunun sebeplerinden biri de ciltteki nem oranının düşmesidir. Nem oranı düşen cildin çok daha fazla neme ihtiyacı vardır. Siyah bal, cildin nem seviyesini yağlandırmadan yeniden inşa etmeye yardımcı olur ve kuruyan ciltler için doğal bir nemlendirici görevi görür.  Aynı zamanda siyah bal akışkandır ve bu özelliğinden dolayı cildi tahriş etmez. Bu nedenle balı, dudak çevrenize, göz kenarlarınıza, göz altlarınıza, yüzünüzün tamamına maske olarak uygulayabilirsiniz.

Siyah Balın Peeling Etkisi

Siyah bal doğal peeling özelliğine sahiptir. Cilt rengini iyileştirmeye,cildin yenilenmesine, cilde daha taze bir görünüm vermeye, ölü cilt hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olur. 

Yaşlanma Karşıtı Siyah Bal ve Kolajen

Kolajen cildin yapısını destekleyen bir proteindir.  Yaşlandıkça ciltte doğal olarak bulunan kolajen miktarında azalma görülür. Bu da, ciltte sarkmalara, ince çizgilere ve kırışıklıklara neden olur. 

Siyah bal, glukonik asit, bir tür alfa hidroksi asit veya AHA adı verilen bir madde içerir. Glukonik asit, kolajen üretimini uyarmaya yardımcı olur ve ayrıca cildin elastikiyetinin artmasına yardımcı olur. Böylece, daha parlak görünen dolgun ve genç bir cilde sahip olursunuz.

Lekelere Karşı Siyah Bal

Siyah Bal cildi iyileştiren bileşenlere sahiptir. Şifalı siyah balın doğrudan cilde uygulanması, ciltteki lekeleri azaltmaya yardımcı olabilir. 

Yaşlanma Karşıtı Kendin Yap Siyah Bal Yüz Maskesi

Cildin yumuşaklığını ve esnekliğini koruması için cildinizde nemi muhafaza etmek önemlidir. Ne yazık ki yaşlanmanın etkileri, cildinizin daha mat, lekeli ve kırışık görünmesine neden olabilir.

Siyah bal maskesi, kuru cildi nemlendirme, lekeleri önleme ve iyileştirme gibi çeşitli özel işlevler için kullanılabilir.

Doğal Güzellik Tarifi

Siyah Bal akışkandır, bu nedenle hassas cilde sahip olanlar da rahatlıkla kullanabilir. İşte yaşlanmayı geciktiren cilt bakımı için etkili bir kendin yap siyah bal maskesi:

  • Yüzünüzü ıslatmak için bir bezi ılık suyla nemlendirin.
  • Avucunuzun içine yaklaşık 1 çay kaşığı siyah bal koyun.
  • Parmak uçlarınızı kullanarak yüzünüze balı sürün. Alnınıza, yanaklarınıza, burnunuza ve çenenize masaj yaparak küçük daireler halinde uygulayın.
  • 20 dakika kadar yüzünüzde bekletin.
  • Yüzünüzü suyla durulayın ve temiz bir bezle kurulayın. Her zamanki rutininize devam edin. 

Cildinizi nemlendirmeye ve gençleştirmeye yardımcı olmak için siyah bal maskesini doğal yaşlanma karşıtı bakımınız olarak haftada bir yapabilirsiniz.

07 Aralık 2020
WhatsappWhatsapp
Destek Hattı