Doğanın Lezzetlerini Sofranıza Taşıyoruz

BLOGTip2 Diyabette Meşe Balı Tüketimi

Şeker hastalığı olan kişilerde genellikle tatlı yiyeceklerin tüketilmemesi gerektiği söylenir, çünkü bunlar kan şekerinde ani yükselmelere neden olabilir.Bal, tatlılarda ve içeceklerde sağlıklı bir alternatif olabilir mi?

Bir kişinin kan şekeri, kan dolaşımında ne kadar şeker bulunduğunu gösterir.Şeker, vücudun birincil eneji kaynağıdır.Pankreas, kan şekerini güvenli seviyelerde tutmak için bir hormon olan insülin salgılar.Diyabetli bir kişide, vücut insülini doğru kullanamaz veya yeterince üretemez.

Balın şeker hastalığı olan insanlar üzerindeki etkileri halen araştırılmakla birlikte bazı çalışmalar, tip 2 diyabette meşe balı tüketiminin faydalı olabileceği yönündedir.

Ham meşe balı nedir?

Ham meşe balı, arıların doğrudan meşe palamutlarından topladıkları sıvıları kovanlarına getirerek enerji kaynağı olarak kullanmak üzere peteklerde saklamaları sonucu oluşan mucizevi bir besindir.

Bal, diğer şeker türleri gibi yoğun bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu karbonhidratların çoğu basit şekerler olan glikoz ve fruktoz formlarındadır. Doğal bir tatlandırıcı olmasına rağmen, 1 çay kaşığı bal, sofra şekerinden biraz daha fazla karbonhidrat ve kaloriye sahiptir.Ancak rafine beyaz şekerin aksine, bal ayrıca demir,C vitamin,magnezyum,potasyum ve kalsiyum gibi vitamin ve mineraller içerir.Aynı zamanda hücre hasarını önleyen ve yavaşlatan maddelere sahip doğal bir antioksidandır.

Ham bal , işlenmiş bal

Ham bal, filitrelenmemiş bal olarak bilinir.Ham Meşe balı arı kovanından ekstrakte edilir ve daha sonra saflaştırılmak için süzülür.

Diğer taraftan işlenmiş bal, bir süzme işlemine tutulur ve ayrıca daha uzun bir raf ömrü oluşturmak için pastörize edilir.

İşlenmiş bal daha pürüzsüzdür ancak pastörüzasyon işlemi esnasında bazı besin maddeleri ham halinle kıyasladığımızda azalma eğilimi gösterir.Ancak ham bal tüm özelliklerini korur.

11 Ekim 2019
Whatsapp