Doğanın Lezzetlerini Sofranıza Taşıyoruz

BLOGSiyah Bal ve Özellikleri

Siyah Bal 

 

Ağaçların özünden, özellikle ladin, çam, meşe, ıhlamur ve akçaağaçdan beslenen bazı küçük böcekler (yaprak bitleri, etli böcekler, psyllumlar, vb.) tarafından şekerli bir madde salgılanır.  Bu böceklerin beslenmelerinden geriye kalan, mineral ve şeker açısından çok zengin olan atık maddelerkarıncalar ve arılar için yararlı bir besin kaynağını oluşturur. Bu değerli maddeler arılar tarafında toplanır ve kovana taşınır. Böylece, nektar balından farklı bazı özelliklere sahip olan siyah bal ortaya çıkar.

 

Siyah Balın Özellikleri

  • Siyah bal, ilk olarak, diğer ballara göre daha az şeker içerir. Tadı çok tatlı değildir.
  • Siyah balın diğer bir özelliği rengidir. Bu balın rengi koyu kahverengiden siyaha kadar değişen renk tonlarındadır. Bu da siyah balı piyasadaki en koyu renge sahip bal yapmaktadır. Balın koyu rengi,antioksidan zenginliğinin, özellikle serbest radikallere ve hücresel yaşlanmaya karşı koyan polifenollerin belirgin bir işaretidir .
  • Çeşitli bal türleri arasında,  mineral, kalsiyum, magnezyum, manganez, sodyum, potasyum, bakır, krom ve  demir açısından en zengin içeriğe sahip olan baldır. Ayrıca birçok vitamin ve çok sayıda esansiyel amino asid içermektedir.
  • Koyu bir kıvamı vardır, kristalleşmez.

Siyah Balın Faydaları

             

Siyah bal,  güçlü bir antiseptik ve antibakteriyel etkiye sahiptir .  Yaraları tedavi ve dezenfekte etmek için sıklıkla kullanılmaktadır. Diğer bal türleri gibi, güçlü bir antibakteriyel özelliğe sahiptir. Özellikle soğuk algınlığı, boğaz ağrısı, öksürük ve genel olarak solunum sistemini içeren hastalıkları tedavi etmek için önerilir.

Siyah Bal ve Sinir Sistemi

Siyah bal, sinir sisteminin önemli bir müttefikidir. Sinir sisteminin çeşitli işlevlerini destekler.Sinir sistemini onarmaya yardımcı olur .

Arı sütü gibi, siyah bal da nörolojik sistemi düzenlemeye , hafızaya ve konsantrasyona yardımcı olmaya ve iştahı uyarmaya yardımcı olabilir. 

 

Siyah Balın Bağırsaklara Etkisi

Siyah bal, bağırsakta faydalı bakterilerin büyümesine yardımcı olan oligosakkaritlerin (karmaşık şekerler) içeriği sayesinde bağırsak florası üzerinde düzenleyici biretkiye sahiptir . Bağırsakta yaklaşık 100 trilyon bakteri yaşamaktadır. Bu bakterlerin bazıları faydalı, bazıları da zararlı bakterileridir. Sindirim sistemimizin düzgün çalışması ikisi arasındaki dengeye bağlıdır.

Dengeli bir şekilde beslensek bile, bu denge stres, antibiyotikler veya doğal yaşlanma sürecinden kolayca bozulabilmektedir. Siyah balın içinde bulunan oligosakkaritler midede hayatta kalır ve "iyi" bakterileri güçlendirerek sağlıklı bir sindirim sistemini destekler. Bağırsak ve kolit problemleri üzerinde  etkilesini gösterir .  

Sporcu Balı

Siyah  bal, mineral ve vitaminlerin mükemmel bir doğal takviyesi olduğu için " sporcu balı " olarak da bilinir . Fiziksel ve spor aktiviteleri uygulayan herkes için uygundur. Çünkü yüksek manganez, potasyum ve yüksek emilimli magnezyum içeriği nedeniyle, permormansınızı olumlu yönde etkiler. Sporcular için mükemmel bir enerji kaynağıdır . Mineral eksikliğini desteklemek için kullanılabilir.

Son olarak, siyah balın daha düşük şeker içermesi özellikle diyet listeleri için uygundur. 

29 Mayıs 2020
WhatsappWhatsapp
Destek Hattı